next up previous
Next: Z brzegu, przy pomocy Previous: Pomoc innych

Z kajaka

Otrzymanie pomocy w postaci ,,dzióbka'' tzn. podanego przez kolegę dziobu lub rufy kajaka, znacznie poprawia sytuację. Pływak nie powinien jednak pasywnie ,,wisieć'' -- musi pomóc ratującemu jednocześnie podporządkowując się mu. Należy pamiętać, że kajakarz ma lepszą widoczność i może lepiej wybrać miejsce stosowne do lądowania.

Z punktu widzenia ratującego przeważnie lepiej jest, gdy pływak uchwyci się dziobu, łatwiej jest wtedy kierować kajakiem i mieć ofiarę ,,na oku''. Jest to także bezpieczniejsze dla ratowanego. Przy holowaniu ratowanego nie spływamy z nim w dół rzeki, ale odwracamy się dziobem pod prąd i promujemy się do brzegu. Bardzo często spotykanym błędem jest akcja ratownicza, w której ,,ratownik" podaje koledze rufę, a następnie pruje do cofki w dole rzeki, ciągnąc biedną ofiarę kolanami po kamieniach. Przy wejściu do cofki z pływakiem uczepionym rufy często udaje się ,,zgubić" biedaka: ,,dzielny ratownik" wchodzi do cofki, ale ratowany nie ma dość siły aby utrzymać się rufy kajaka, zatrzymanego nagle w cofce, podczas gdy on płynie jeszcze w silnym nurcie rzeki (patrz Rys. 3.10).

Rys.: Zgubienie ratowanego na krawędzi cofki
1 \includegraphics[width=0.42\textwidth]{zgub1.eps}     2 \includegraphics[width=0.37\textwidth]{zgub2.eps}

Dobrym sposobem, sprawdzającym się szczególnie na długich odcinkach, jest wczołganie się ratowanego na tył kajaka i trzymanie się ratującego (Rys. 3.4). Bardzo przydatna jest do tego linka umocowana z jednej strony do tylnego uchwytu kajaka, a z drugiej do pokładu za kokpitem (zob. rozdział 7.1).

Płynięcie do przodu, aby wysiąść i rzucić rzutkę, nie ma sensu, gdyż na krótkim odcinku zyska się niewielką przewagę i ciężko będzie przygotować rzutkę.


next up previous
Next: Z brzegu, przy pomocy Previous: Pomoc innych

2000-03-13