next up previous
Next: Zastosowanie rzutki Up: Postępowanie po wywrotce Previous: Wylewanie wody z kajaka na

Wejście do kajaka na wodzie

Wchodzenie do kajaka na wodzie to ważne ćwiczenie, które oprócz swojego podstawowego celu poprawia też obycie z wodą i sprzętem oraz uczy zachowania równowagi.

Podstawowe ćwiczenie to wejście do kajaka jednoosobowego po rufie. Należy je systematycznie ćwiczyć na basenie, a po opanowaniu na wodzie stojącej można także próbować wykonywać na wodzie płynącej.

Drugie ćwiczenie to wchodzenie do kajaka przytrzymywanego przez jedną jub dwie osoby (patrz strona [*]). Jest to ćwiczenie zarówno dla osoby wchodzącej do kajaka, jak i dla osób asekurujących.

Należy dodać, że w krajach, gdzie popularne jest kajakarstwo morskie, spotyka się specjalne urządzenia umożliwiające wejście do kajaka w wodzie bez pomocy osób trzecich, także na siłnie wzburzonej wodzie. Najbardziej znanym takim urządzeniem jest zakładany na wiosło pływak (ang. paddle flotation), który zapewnia trzeci punkt podparcia zespołu człowiek-kajak. Pływak taki zakładany jest na pióro wiosła. Następnie drugie pióro wkładamy pod olinowanie pokładu kajaka (kajaki morskie są najczęściej w takie olinowanie wyposażone), lub przytrzymujemy ręką przy kokpicie. Wiosło ustawione prostopadle do podłużnej osi kajaka i podtrzymywane przez pływak stabilizuje łódź podobnie, jak pływaki w pirogach polinezyjskich. Ta technika jest dość rozpowszechniona, choć wiele osób kwestionuje jej skuteczność na silnie wzburzonym morzu.

Drugim urządzeniem, o którym trzeba wspomnieć są pływaki (ang. sponsons) mocowane po bokach kajaka, na wysokości kokpitu. Pływaki mają kształt rur o średnicy około 15-20 cm i długości 60-80 cm. Wykonane są z polietylenu (wersja stała) lub z nylonu/winylu itp. (wersja dmuchana). Napełnione powietrzem stabilizują kajak do tego stopnia, że jest on niemal niewywracalny. Skuteczność tej techniki jest także kwestionowana.

Takie urządzenia nie są jeszcze spotykane w Polsce -- sądzimy, że rozpowszechnią się w miarę rozwoju kajakarstwa morskiego w naszym kraju.


next up previous
Next: Zastosowanie rzutki Up: Postępowanie po wywrotce Previous: Wylewanie wody z kajaka na

2000-03-13